Takie podręczniki, jak ten “Język Polski 3. Zakres podstawowy i rozszerzony. Podręcznik dla szkół ponadpodstawowych” (autorzy Urszula Jagiełło, Renata Janicka-Szyszko, Magdalena Steblecka-Jankowska, Wydawnictwo Pedagogiczne Operon) można spotkać na samym końcu szkoły średniej. Zanim do tego dojdzie, trzeba podjąć decyzję odnośnie tego, do jakiej szkoły średniej młody człowiek uda się na naukę. Czas na to, aby wybrać dobrą szkołę średnią.
Przydatne informacje
Zanim nadejdzie nowy rok szkolny, na końcu ósmej klasy młody człowiek, który już za chwilę będzie musiał poważnie pomyśleć o dorosłym życiu, musi poznać kilka przydatnych informacji. Dla wszystkich szkół obowiązuje jeden harmonogram odnośnie procesu rekrutacyjnego. Najczęściej trwa on od połowy maja do połowy czerwca. Wszystko zależy od aktualnie obowiązującego harmonogramu. Uwaga! Uczniowie chcący składać wnioski do klas sportowych, dwujęzycznych muszą liczyć się z tym, że w ich wypadku proces rekrutacyjny będzie zdecydowanie krótszy i będzie on kończył się na końcu maja/początku czerwca. Jest to spowodowane tym, że są to klasy do których będzie organizowany dodatkowy egzamin.
Nauka języka polskiego
Jednym z przedmiotów, który jest obowiązkowy w szkole średniej to język polski. W klasie trzeciej uczniowie mogą korzystać z książki pt. “Język Polski 3. Zakres podstawowy i rozszerzony. Podręcznik dla szkół ponadpodstawowych“. Skupia się on na takich zagadnieniach, jak Młoda Polska i dwudziestolecie międzywojenne. Na samym końcu można znaleźć rozdziały odnoszące się także do literatury wojennej. Ten okres nie był dla naszych rodaków łatwy, co też widać w twórczości literackiej z tamtego okresu. Młodzi ludzie będą mogli poznać niektóre, przykładowe teksty, które należą do jednych z najważniejszych. Zostały one umieszczone w środku, w porządku chronologicznym, zgodnie z okresem powstawania. Dodatkowo zostały zamieszczone do nich liczne zadania, które pomagają dokonać analizy treści literackich.